Опубліковано Залишити коментар

Приготування посадкових ям в саду і винограднику.


Отримання щедрого врожаю і смачних плодів – це основне завдання всіх, хто замається садівництвом. Агрокліматичні умови нашої країни сприятливі для заняття цією цікавою справою і хороші результати можна отримати не докладаючи надзусиль. Проте, велике різноманіття ґрунтів в різних зонах України суттєво впливає на ріст і розвиток рослин, а отже, на якість отриманої продукції. Ми дійсно живемо в країні, яка славиться своїми ґрунтами і безумовно українські ґрунти – це наше «золото», наше багатство!

Підтвердженням цьому служить той факт, що зразок грунту з Добровеличківського району Кіровоградської області знаходиться в Лабораторії земельних ресурсів Європи, як «еталон чорнозему»! 

Проте, що робити тим, хто так само хоче отримувати плоди найвищої якості, а проживає в регіонах де немає таких родючих ґрунтів? В такому випадку ґрунт можна покращити внесенням органічних добрив, а ще краще, приготувати самому що зовсім не складно, хоча й вимагає певних фізичних зусиль, а інколи й фінансових затрат. 

Перед тим, як розповісти як правильно це зробити, потрібно розібратися в яких умовах буде знаходитися коренева система рослини, тому зараз трішки теорії.

На ріст і розвиток рослини впливають багато факторів пов’язаних з ґрунтом, це: його механічний склад, вміст органічних речовин, повітро- і вологопроникність, вологоємкість та інші, але всіх їх можна звести до 4 основних режимів ґрунту:

  1. Поживний
  2. Повітряний
  3. Водний
  4. Мікробіологічний

 Ґрунту, в якому всі режими мали би оптимальні для рослин показники – не існує. У більшості різновидів чорнозему недостатньо хороша повітропроникність, у темно-сірого лісового ґрунту – недостатньо високий вміст гумусу, а це одні з кращих наших ґрунтів! Проте, всі параметри можна покращити якщо посадкові ями заповнити грунтосумішшю, приготовленою із застосуванням необхідних компонентів. Так, внесення лише перегною, значно покращує властивості будь-якого типу ґрунту, а крім нього є й інші підручні матеріали, які з успіхом можна використати для внесення в посадкові ями, отримуючи чудові грунтосуміші. Найпростішу з них можна приготувати на основі низинного торфу з додаванням перегною (20…30%) та агроперліту (5%) і в результаті ми отримуємо майже ідеальний субстрат для вирощування рослин.

Як приклад, приведу наглядні фотоматеріали на яких продемонстрований процес приготування ям для закладання нового винограднику. Не дивлячись на досить хороший ґрунт (с.Руликів, Фастівського району) на ділянці викопані траншеї шириною 80 см. і стільки ж в глибину. Заповнюю їх грунтосумішшю з додаванням перегною і вермікомпосту.

Окремо хочеться підкреслити застосування вермікомпосту (біогумусу). Це надзвичайно цінний матеріал, що має позитивний вплив на всі процеси, що відбуваються в ґрунті, покращує його структуру, повітряно-водний баланс, підвищує вміст гумусу, покращує загальний стан рослин, їх імунітет і відчутно поліпшує смакові якості плодів. 

Слід зазначити, що яму потрібно копати за кілька місяців до посадки рослини і відразу заповнити грунтосумішшю. За цей час, грунтосуміш ущільниться природнім чином і в такому разі збереже свою пористість. Трамбувати її, як це часто роблять при посадці рослини, не потрібно. Пористість має важливе значення, адже це комірки в яких накопичується вода і повітря, так необхідні рослинам. 

Лише після такого приготування, коли ми оптимізуємо всі ґрунтові режими, можемо сподіватися на те, що сорт зможе продемонструвати нам всі свої якості, найціннішою з яких є смак!

На закінчення думаю варто порахувати фінансову складову, адже як ми помітили, це стає останнім бар’єром перед рішенням вкластися в добробут рослини і часто неподоланним! 

Враховуючи вартість компонентів та організаційні моменти, одна така яма може обійтися на перший погляд не дешево, а саме від 500 до 1500 гривень (осінь 2022). Проте в створених нами умовах дерево має прожити все своє життя, а це десятки років! Фінансово така яма окупиться вже навіть тим, що в таких умовах дерева відзначаються підвищеним імунітетом і кількість обприскувань від хвороб значно зменшується, а пестициди, до речі теж не дешеві… Тож рішення за Вами!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *