Осінь – чудова пора для посадки плодових дерев і кущів!
В цей час ґрунт, після спекотних днів літа ще теплий (що й потрібно кореневій системі для приживання), а надземна частина позбувшись листя вже не випаровує вологу. Настає такий період в Україні з середини жовтня до кінця листопада в залежності від кліматичної зони та погодних умов конкретного року і його можна вважати оптимальним для посадки рослин з відкритою кореневою системою.
Проте багато садівників вважають, що чим раніше восени посадити саджанці, тим це краще, адже ті повинні встигнути прижитися до замерзання ґрунту взимку. Це правильна точка зору але тільки для рослин які продаються в контейнерах і після посадки продовжать вегетувати й далі. Якщо ж мова йде про рослини з відкритою кореневою системою, то я би не рекомендував купувати саджанці викопані до середини жовтня. Справа в тому, що до природного листопаду в рослинах проходять надзвичайно важливі фізіологічні процеси, такі як: накопичення пластичних речовин та переміщенням їх по рослині, трансформація вуглеводів та синтез амінокислот, підвищення концентрації клітинного соку тканин та багато інших.
Обов’язкове ж видалення листя, яке необхідно провести перед викопуванням саджанців негативно впливає на завершення цих процесів. Ще гірше, якщо саджанці відправляють на реалізацію разом з листям, перетворюючи такий посадковий матеріал на гербарій, то ж поспішати з придбанням саджанців з відкритим коренем не варто! Теж саме стосується і посадки дерев старшого віку, які часто не ризикують купувати чи просто пересаджувати з місця на місце побоюючись що дерево може загинути.
Якщо зробити все вчасно та правильно, то легко приживаються дерева будь якого віку за умови, що ніякі перешкоди не заважатимуть ретельно викопати їх коріння. Такі дерева я рекомендую викопувати без кома землі! Часто це дивує ландшафтних дизайнерів та спеціалістів з декоративного садівництва, які звикли працювати здебільшого із рослинами з закритою кореневою системою. Проте варто нагадати, що на відміну від хвойних, цитрусових, та деяких інших груп рослин, плодові дерева не живляться за допомогою бульбочкових бактерій, в них для споживання води з розчиненими в ній мінеральними елементами є мікроскопічні кореневі волоски які називаються – всмоктувальні (всисні). Загрози втрати ними своїх функцій, від перебування на повітрі без грунту, при низьких плюсових температурах (0…+7’С ) майже немає, за те при такому способі викопування є можливість зберегти якомога більше корінців. Особливо це важливо для збереження дрібних корінців, що знаходяться на периферії, подалі від стовбура, які обрізуються під час комування. Зберегти значну кількість коренів при викопуванні з комом землі значно важче, адже збільшуючи об’єм кому ми суттєво збільшуємо його вагу, чим ускладнюємо переміщення, транспортування та й зростає ймовірність руйнування цілісності кому.
То ж якщо потрібно пересадити багаторічне дерево з одного місця на інше, то його потрібно викопувати без кому, а найкращим періодом для цього буде листопад. Проводити цю операцію потрібно дуже обережно, намагаючись зберегти кожний корінець. Посадкова яма має бути заповнена високородючим грунтом чи грунтосумішю з додаванням органічних та мінеральних добрив. Враховуючи ту обставину, що якийсь час після пересадки коренева система буде ослабленою, в ґрунт бажано додати агроперліт, який акумулюватиме для неї вологу (в склад грунтосуміші він зазвичай входить). Після посадки такого дерева його необхідно обрізати значно сильніше ніж це робиться зазвичай, подібно до омолоджуючої обрізки, з вкорочуванням гілок до 3-4 річної деревини. Проводити таку обрізку краще вже навесні, в оптимальні для цього заходу строки. З початком вегетації, для пересаджених з осені дерев збільшують поливну норму та вносять добрива і через листя. Для позакореневого підживлення (обприскування крони ) слід застосовувати комплексні добрива з набором мікроелементів та амінокислот. Сприяє кращому приживанню дерева і використання стимуляторів росту і вкорінювачів (на основі ІМК, НОК чи гетероауксинів, а також розчини гуміну, фульвокислот і особливо гумінових кислот). Впродовж наступного сезону слідкують, щоб дерево знаходилося в бездоганних умовах, що можливо лише за відсутності шкідників, хвороб і бур’янів.
Придбати великогабаритні дерева можна і в нашому садовому центрі. Вони є різного віку і породи, з повністю сформованою кроною і вступили в стадію плодоношення. Деякі з них (яблуні та груші зимового строку дозрівання) зараз можна побачити разом з плодами, що значно полегшує вибір. Якщо з переглянутих дерев вам сподобаються якісь екземпляри, то ми їх відразу помітимо та знімемо з продажу. Після настання оптимального періоду для викопування такі дерева можна буде забрати, тож до зустрічі в садовому центрі «Shoni».
Олександр Андращук – керівник садового центру «Shoni».