Способи щеплення рослин

Садівники, як ніхто інший, тісно трудяться пліч-о-пліч з матінкою природою, виводячи нові сорти, види рослин, перещеплюючи вже створені екземпляри.

Щеплення є одним із основних способів розмноження рослин. З його допомогою можна отримати улюблений сорт, замінити невідповідний, прискорити плодоношення.

Щеплюючи сорт, який є гарним запилювачем, ми можемо підвищити врожайність та якість плодів у саду, розмістити більше сортів, ніж дозволяє площа. Для цього в крону одного дерева щеплюють кілька сортів.

Способи та терміни щеплення

Всі способи щеплення ділять на три групи: окулювання – коли на підщепу щеплюють одну бруньку або вічко; щеплення живцем, при якому на підщепу щеплюють один або кілька живців, кожен з яких має одну або більше бруньок, і щеплення аблактуванням.

1. Окулювання застосовують для вирощування саджанців та щеплення на молоді 1-3-річні дерева. Проводять її в основному в літні терміни (кінець липня – початок серпня), але можна і у весняні.

Під час літнього окулювання зрізають пагін (однорічний приріст) потрібного сорту, довжиною 50-70 см, видаляють нижню і верхню третину пагону, а на середній частині видаляють листя. Саме з цієї середньої частини пагону бруньки використовують для окулювання.

Існують два способи окулювання – за кору та вприклад.

При першому способі на підщепі роблять спочатку поперечний, потім поздовжній розріз кори. У результаті весь розріз виходить схожим на букву “Т”. Після цього на живці вирізають щиток, який є тоненькою смужкою кори довжиною 30 мм з брунькою посередині. Відігнувши кору на підщепі, вводять під неї щиток і зав’язують місце щеплення окулювальною стрічкою.

Другий спосіб легший у виконанні. На підщепі, зверху вниз, роблять виріз смужкою довжиною 30 мм, при якому ніж заглиблюють так, щоб він знаходився між корою та деревиною. Потім обрізають смужку, залишаючи невелику частину до 10 мм знизу, під яку вводять підготовлений щиток з брунькою і обмотують стрічкою.

Проводять літнє окулювання в ранковий або вечірній час. За відсутності спеки або в похмуру погоду, будь-коли.

2. Способів щеплення живцем багато. Вибір роблять виходячи з віку, термінів, породи та інших показників.

Найкращим з них є копулювання. Він досить простий у виконанні, найменш стресовий для рослини, з порівняно невеликими ранами, проте застосування його обмежується однією умовою: діаметр гілок, що прищеплюються, повинен бути приблизно однаковий.

Виконується він навесні, незалежно від наявності сокоруху. Спочатку роблять косий зріз на підщепі, довжиною 30-40 мм, такий же на щепі, на якому залишають 2-3 бруньки. Зрізи підщепи та щепи зіставляють і обмотують. Верхній шар замазують садовим варом.

Імовірність отримання позитивного результату зростає, якщо застосувати покращене копулювання.

Вона відрізняється тим, що на зрізах роблять спеціальні засічки – “язички”. Для цього від верхівки зрізу відступають приблизно 10 мм або на третину зрізу і заріз роблять на 10-15 мм на обох компонентах щеплення. При з’єднанні підщепи з прищепою «язички» заводять один за одного. При такому способі щеплення не зміщується, збільшується площа дотику, що прискорює приживаність.

Головним критерієм приживання є збіг камбіальних шарів підщепи і щепи.

Камбіальний шар складається з невеликого по товщині шару клітин, зеленого кольору і знаходиться між корою та деревиною.

При незначній різниці в діаметрі компонентів, що прищеплюються, їх вирівнюють з одного боку, щоб камбіальні шари клітин збігалися хоча б по одному краю. Якщо товщина гілок відрізняється досить суттєво, то застосовують інші способи щеплення, наприклад, за кору – його роблять за наявності руху соку.

Гілку, що перещеплюється, зрізають і роблять на ній розрізи кори довжиною 3-4 см, куди заводять 2-3 підготовлені брунькові живці. При цьому косий зріз черешка має повністю зайти за кору. Місце щеплення щільно обв’язують стрічкою та замазують садовим варом. Верхній зріз на щеплення також замазують.

Кількість живців, які використовуються для щеплення однієї гілки залежить від її діаметра. При діаметрі до 5 см достатньо буде одного живця. При збільшенні діаметра з 5 до 10-12 см використовують 2-4 черешки, розподіляючи їх рівномірно по колу.

Після проростання живців, з часом вони утворюють нарости, напливи, які затягують рану (поверхня зрізу) і через 2-3 роки з гілок, що прижилися, залишають одну, яка розташована раціональніше за інші, а решту вкорочують до 25-30 см або видаляють.

Цей спосіб застосовують для дерев будь-якого віку, але не слід щепити занадто товсті гілки більше 12-15 см в діаметрі для насінневих і 6-8 см для кісточкових порід.

3. Останній спосіб – аблактування, відрізняється тим, що підщепа і щеплення в процесі приживання знаходяться на власному корінні. Так прищеплюють у тому випадку, коли рослини, що прищеплюються, важко зростаються. Для цього на підщепі та прищепі, які повинні рости поруч, вибирають 1-2-річні гілки, на них роблять однакові по довжині зрізи кори і з’єднують місце, обмотуючи стрічкою щеплення. Після зрощення компонентів у підщепи зрізають ту частину, що знаходиться вище, а у щепи нижче щеплення. Рани замазують садовим варом.

Успішність виконання щеплення залежить в основному від технічних навичок, правильних термінів проведення та якості живців.
Живці повинні бути визрілими, заготовленими зі здорових дерев після перших заморозків, але до морозів. Не допускається використання підсушених, підмерзлих, вимоклих живців з різними ушкодженнями.

Оптимальний діаметр їх 7-10 мм. Живці тонше зазначених розмірів у насінневих порід приживаються гірше, а у кісточкових, майже не приживаються. Незважаючи на всі рекомендації щеплювати кісточкові культури раніше, наш досвід показав, що за винятком південних областей, щеплювати їх краще з другої декади квітня. Щеплювальний ніж повинен бути добре заточений.