Брусниця та журавлина – це дві надзвичайно корисні культури, які стають все більш популярними на приватних ділянках садівників. Вони приваблюють нас красою своїх вічнозелених кущів, рясним цвітінням, а їхні плоди мають особливий смак й значну користь для здоров’я.
Брусниця належить до родини Верескові (Ericaceae). Цей вид поширений у північних регіонах Євразії та Північної Америки, де він росте в хвойних та листопадних лісах, болотах та гірських лугах. Кущ вічнозелений, весь рік виглядає декоративно.
Брусниця має багато корисних властивостей і широко застосовується як харчова, декоративна та лікарська рослина. З лікувальною метою використовують листя, пагони і плоди.
Її плоди мають кисло-солодкий смак і використовуються в приготуванні варень, компотів, мармеладу, сиропів, соусів та інших страв. Квашена брусниця має приємний смак і може довго зберігатись. Її застосовують як гарнір до м’ясних страв, додають у салати.
Брусниця також відома своїми антиоксидантними властивостями і високим вмістом вітаміну С.
Сорт «Корал» є одним з найпопулярніших сортів брусниці. Він вирізняється своєю високою врожайністю та великими, яскраво-червоними плодами.
Плоди сорту «Корал» мають приємний кисло-солодкий смак і використовуються як свіжими, так і в приготуванні продуктів.
«Руно Білявське» є сортом польської селекції, виростає до 40 см у висоту, з округлими гілочками, що ростуть густими пучками.
Цвіте і плодоносить досить рясно. Плоди великі, кулясті, червоні і блискучі. Плодоносить двічі: у серпні та жовтні. Плід – блискуча ягода, спочатку кремово-біла, під час дозрівання червоніє.
Плоди мають кисло-солодкий смак. Урожайність висока, значно вища лісових форм. Рослина не схильна до хвороб, ідеально підходить для органічного землеробства.
Для хорошого росту брусниця потребує сонячного або напівзатіненого місця, а також кислого, помірно вологого та легкого ґрунту. Найважливіше перед створенням плантації брусниці – довести ґрунт до рН 3,5-4,5, необхідного для цих рослин. Також варто збагатити верхній шар ґрунту органічними речовинами. Це може бути кислий верховий торф, тирса, кора чи лісова підстилка. Рекомендується для домашніх садів як декоративно-господарська рослина.
Журавлина крупноплідна є низькорослим вічнозеленим сланким кущем, що також належить до родини Верескові (Ericaceae).
Кущ досягає висоти у 30 см і до 2 м в діаметрі, здатний утворити гарний щільний вічнозелений килим. Журавлина краще цвіте і росте на освітлених місцях.
Природньо вона росте у заболочених місцевостях, болотах, трясовинах та вологих лісах північних регіонів Євразії та Північної Америки. Росте вічнозеленим ґрунтопокривним чагарником з дрібним, щільним темно -зеленим листям, яке взимку набуває сильних фіолетових тонів. Журавлина низька, з повзучими пагонами, кожен пагін до 2 метрів в довжину.
Журавлина вирізняється своїми корисними властивостями та багатим хімічним складом. Її плоди мають округлий або овальний вигляд, яскраво-червоний колір і кисло-солодкий смак. Основні складові журавлини включають вітаміни С, P, B1 та B2, органічні кислоти (насамперед яблучна, хінінова, лимонна та бензойна), флавоноїди, антоціани та цукри.
Ця ягода має багато корисних властивостей для здоров’я. Вона вважається природним антиоксидантом, який допомагає боротися зі стресом і запобігає пошкодженню клітин від вільних радикалів. Журавлина також має протизапальні властивості, підтримує здоров’я сечових шляхів і шлунково-кишкового тракту, а також сприяє зниженню артеріального тиску і покращенню кровотоку.
Вживання журавлини може бути корисним для підтримки імунної системи, зниження ризику захворювання на серцево-судинні захворювання, зміцнення зубів і ясен, а також покращення пам’яті та когнітивних функцій.
Журавлину можна використовувати у свіжому вигляді, додавати до салатів, десертів, соків, коктейлів, варення та консервування. Також її можна сушити або заморожувати для подальшого використання.
Журавлина – це смачна та корисна ягода, яка може бути відмінним доповненням до раціону харчування, забезпечуючи організм необхідними поживними речовинами та антиоксидантами.
Ця ягода унікальна ще тим, що може зберігатися у свіжому вигляді аж до нового врожаю без втрати корисних якостей.
«Бен Лір» – крупноплідний сорт журавлини дикого походження. Вирізняється раннім терміном дозрівання, великими темно-червоними плодами і хорошою врожайністю.
Росте лише близько 20-30 см у висоту, з гарним вічнозеленим листям та яскраво-червоними плодами, журавлина є привабливою декоративною та плодоносною ґрунтопокривною рослиною. Цвіте навесні, плодоношення восени.
«Бергман» – високоврожайний сорт журавлини крупноплідної американської селекції. Сорт середнього терміну достигання, самоплідний. Ягоди крупні, діаметром 1-2 см з хорошим смаком. Дозрівають в середині вересня і можуть зберігається протягом 5 місяців завдяки восковій поверхні. Якщо залишити ягоди на пагонах, ранні заморозки можуть їх підсолодити.
«Пілігрим» – це чудовий сорт, який цінується за рясні врожаї великих, смачних червоних ягід.
Плоди дуже крупні, круглі, діаметром до 2 см., темно-червоні з восковим нальотом, глянцеві. Плоди можуть залишатися на кущі всю зиму, що додає додаткової декоративності. Ягоди починають дозрівати через 70-90 днів після цвітіння. Урожай збирають восени, коли ягода стане темно-червоного кольору. Збір відбувається з кінця вересня і може тривати до листопада. Свіжі ягоди мають кисло-гіркий смак, містять дуже багато вітамінів і корисних сполук, чудово підходять для переробки.
«Стівенс» – один з провідних сортів крупноплідної журавлини, солодший і менш терпкий, ніж більшість інших сортів, особливо порівняно з дикими формами. Невибагливий у догляді та стійкий до хвороб і шкідників, має великі плоди та високу урожайність. Плоди дозрівають восени, плодоносить на 1-2 рік після посадки. Добре переносить вологі ґрунти, безшипний, самоплідний. Зимостійкість дуже висока. Вічнозелений та грунтопокривний, з ягодами виглядає дуже нарядно навіть взимку.
Брусниця та журавлина крупноплідна – це корисні рослини, які можуть стати важливими елементами для покращення та підтримки нашого здоров’я.
Як і лохина, брусниця та журавлина належить до родини верескові і потребують схожих умов вирощування, особливо важливими для них є підтримка необхідної кислотності ґрунту та регулярність поливу. Раніше це стримувало їх більш широке поширення коли субстрати з необхідною кислотністю були в дефіциті та коштували досить дорого, а природні ґрунти з необхідною кислотністю у нас зустрічаються рідко і в більшості регіонів країни відсутні. Тепер вже не є проблемою купити високоякісний торфʼяний субстрат, який допомагає створити оптимальні умови для висадки цих рослин. Набуває популярності і практика висадки брусниці та журавлини між чи поряд з кущами лохини.
Тож не бійтеся спробувати виростити брусницю та журавлину крупноплідну самостійно, адже ці рослини нескладні у догляді і безперечно прикрасять ваш сад собою та смачними і дуже корисними плодами.