Що ви знаєте про сливу?

сорт «Юбілеум»Слива, як і інші плодові породи, займає дуже важливе місце у наших садах. Але якщо інші породи трапляються і в дикому вигляді, то слива мешкає тільки в культурі. Звідси й назва культури – слива домашня (Prunus domestica), а з’явилася вона, на думку вчених у результаті схрещування аличі з терном.

Вирощують дерева сливи щепленими найчастіше на аличі, і такі дерева мають добре розвинену кореневу систему, досить легко пристосовуються до будь-яких ґрунтів від сірих лісових до чорноземів. У південних областях України без поливу, слива на аличі почувається менш впевнено і її краще прищеплювати на посухостійкий абрикос.

Завдяки високій екологічній пластичності роду, слива поширена досить широко і зустрічається в помірних зонах як північної, так і південної півкуль.

Дерево сливи вологолюбиве, віддає перевагу родючим ґрунтам легкого та середнього механічного складу, ґрунтово-кліматичні умови всієї території України є придатними для її вирощування.

Висока пристосованість обумовлена феноменом, який у біології називають поліплоїдією. Приміром різка зміна умов існування виду призводить до утворення поліплоїдів, тобто, генотипів, у яких стосовно вихідного виду відбувається кратне збільшення числа хромосом. Подвійний набір генів сприяє появі у потомстві нових ознак, розширюючи цим адаптивний потенціал популяції.

Така генетична нестабільність сливи є постійним предметом дискусій вчених, коли йдеться про класифікацію цієї породи. Єдиної думки про кількість видів в роді Слива (Prunus L.) у літературі немає. Їх налічують від 30 до 40 і більше, а процеси її формоутворення продовжуються і нині.

Відповідно до прийнятої класифікації сучасний сортимент сливи має такі види: Слива домашня, Слива колюча (терн) та Слива китайська (японська). Остання має три різновиди-маньчжурський, уссурійський і абрикосовий. Відома ще слива північноамериканська, проте з її підвидів практичне значення має лише чорна канадська.

Звичайно найбільше значення має домашня слива, яка має чотири підвиди: угорки, ренклоди терносливи і мірабелі.

сорт «Топ Хіт»Угорки.

Сорти даної групи мають темнозабарвлені подовжені плоди з щільною солодкою м’якоттю, що легко піддається сушінню (з отриманням чорносливу).

Ренклоди.

Сорти цієї групи відносяться до десертних і мають кулясту форму плодів, як правило, зеленого або жовтого кольору, з солодкою та соковитою м’якоттю.

Яєчні сливи сортів цієї групи мають, переважно, великі яйцеподібні плоди жовтого чи червоного кольору.

Терносливи.

Сорти цієї групи високозимостійкі, з дрібними, твердими, терпко-кислими плодами, використовувані, переважно, для приготування варень, джемів, мармеладу.

Мірабелі.

Сорти цієї групи за розмірами, формою та забарвленням плодів близькі до аличі.

Слива китайська

Як правило, невисоке, зручне для догляду дерево з кулястою, розлогою кроною. Листя довгасте, а пагони гладкі.

Цвіте рясно і виглядає в цей час дуже гарно. Квітки розпускаються рано і дружно, раніше листя або одночасно з ними. Із кожної бруньки з’являється по 3 квітки.

сорт «Шіро»Плоди, частіше кулясті, дуже великі, окремі до 100 г і більше. За фарбуванням вони бувають від лимонного, як у сорту Шіро до бордового (Озарк Прем’єр). Порівняно із звичайною сливою вони більш соковиті, волокнисті, мають легкий приємний аромат.

У плодоношення слива китайська вступає дуже рано, на 2–3-й рік після посадки.

Після схрещування сливи китайської з аличею, була отримана так звана гібридна (крупноплідна) алича.

Важливим фактором для її культивування є і той факт, що дозрівання її плодів відбувається раніше за ранні сорти сливи. В умовах Києва плоди дозрівають у середині липня.

До гібридної аличі можна віднести і сорт Глобус. У його генотипі є «кров» абрикоси, яка принесла дуже цікавий смак. Глобус був отриманий в результаті складного схрещування аличі сорту Обільная х Гібрид 2 (алича культурна червона х абрикос).

Плоди дуже великі, овальні. Шкірка червоно-фіолетова з численними білими точками та восковим нальотом середньої густоти. М’якуш жовтий, щільний, солодкий з невеликою кислотою, відмінного смаку. Кісточка невелика, що відокремлюється. Плоди транспортабельні, хороші для вживання у свіжому вигляді та різних видів консервації (соки з м’якоттю, компоти, варення). Дозрівають плоди у середні терміни – на початку серпня.

Генетична гнучкість сливи настільки висока, що, крім міжвидових гібридів, вона здатна схрещуватися навіть з іншими породами, утворюючи при цьому міжродові гібриди.

Гібрид сливи з персиком має дуже специфічний смак. Однак не йдеться про нектарин, який помилково відносять до таких гібридів. У гібрида сливи з персиком плоди на вигляд і смак більше схожі на сливу з незвичайним персиковим ароматом, а листя більше нагадує листя персика. Що стосується нектарину, він належить до однієї з груп не опушених персиків і має типово персиковий смак.

Поповнюється сучасний сортимент персика та новими сортами з червоною м’якоттю, які, як показали останні дослідження, походять від схрещування персика зі сливою китайською.

У іншого міжродового гібрида – чорного абрикоса, навпаки плоди на вигляд і смак схожі на абрикос звичайний, а листя нагадує листя аличі.

Цей рідкісний вид абрикосу є спонтанним гібридом між абрикосом звичайним та аличею. У культурі зустрічається у країнах Середньої Азії, Закавказзя, а також країнах Західної Європи та США.

За більшістю своїх морфологічних та біологічних особливостей абрикос чорний займає проміжне положення між батьківськими видами. Плід у нього трохи дрібніший, ніж у абрикоса, опушений, з абрикосовим ароматом.

Смак плодів дуже специфічний, ближче до абрикосу, з пікантною кислинкою, тому продукти переробки, такі як варення, джеми, компоти, перевершують за смаком аналоги звичайного абрикосу.
Чорний абрикос перевершує абрикос звичайний і за стійкістю до хвороб (моніліозу, клястероспоріозу, цитоспорозу), і за зимостійкістю, особливо за стійкістю до холодів у кінці зими.

З декоративної точки зору найефективнішою представницею роду Сливи є Слива Пісарда, або червонолиста алича, яка вперше була привезена до Європи з Ірану ботаніком Пісардом.

Росте невеликим деревом (до 6 м) з широко-яйцеподібною кроною, вкритою красивим, темно-червоним листям. Не менш привабливо виглядають і її квітки, великі, рожеві, що з’являються до розпускання листя і до кінця цвітіння, що набувають темно-червоного забарвлення. Плоди темно-вишнево-червоні.

Краснолиста алича стійка до хвороб, не вимоглива до ґрунтів, добре переносить короткочасні посухи. Найяскравішим представником цього виду можна назвати форму – ‘Nigra‘. Вона має дуже темне забарвлення листя і з далекого, здається майже чорним.

З’явилися і перші сорти червонолиста аличі, такі як «Rosa», «Hollywood» та «Лихни» з досить великими та смачними плодами.

сорт «Лихни»Схрещування ж аличі Пісарда з персиком призвело до появи декоративних, червонолистих форм персика зі їстівними плодами, як у сорту Негус, наприклад.

Генетична нестабільність породи виявилася навіть у формоутворенні крони, внаслідок чого з’явилися дерева з дуже компактною, колоноподібною формою крони, не більше одного метра в діаметрі, з дуже смачними плодами пізнього терміну дозрівання.

А згодом і до появи червонолистих сортів нектарину української селекції з плодами високих смакових якостей, як Медведівський-1 та Медведівський-2.